Çorumda Mevsimlik Tarım İşçilerine kalıcı çözümler projesi

 • İlan / İçerik Numarası : # 5027 16 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Çorum, Türkiye

Mevsimlik Tarım İşçilerine kalıcı çözümler projesi

Mevsimlik Tarım İşçilerine kalıcı çözümler projesi kapsamında, mevsimlik çadır işçilerinin çadırlarının olduğu alanda yemek verildi. Karacaköy kırsalında gerçekleştirilen organizasyona protokol mensupları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Mevsimlik tarım işçilerinin, sağlık eğitim ve barınma sorunlarının yol açtığı sorunlardan bahseden proje faaliyet kordinatörü Numan Karaca, böyle bir organizasyon ile sivil toplum, kamu ve mevsimlik tarım işçileri arasındaki diyalogu artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Çorum Eğitim Kültür Araştırma (Çekader) Derneği Başkanı Osman Yüztgenç de mevsimlik tarım işçilerinin yaşamsal sorunlarının tamamının bir projeyle çözülemeyeceğini ancak bunun bir başlangıç vesilesi olacağını dile getirdi. Yüztgenç; Van, Urfa, Mardin, Adana ve Antalya’da yapılacak çalıştaylardan çıkan sonuçlarla mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına önerileri gerekli mercilere ileteceklerini kaydetti.

Çorumda Mevsimlik Tarım İşçilerine kalıcı çözümler projesi

Proje hakkında açıklamalarda bulunan proje faaliyet koordinatörü Numan Karaca,

Çorum’un sürekli göç veren bir il olduğunu, köylerde ve ilçelerde nüfusun giderek azalırken halkın genel geçiminin tarımsal faaliyetler olduğunu dile getirdi. Karaca, “Ekili alan büyüklüğünde Çorum’un Türkiye de 5. sıradadır. Bu durum dışarıdan tarım işçisi hizmeti almayı zorunlu hale getirmektedir. Ancak dışarıdan gelen mevsimlik tarım işçileri de çalışma şartlarının kötü olmasından şikayetçidirler.

Kurumlar bu alanda ne gibi hizmetler üretilmesi gerektiğini tam olarak bilememektedirler. Tarafların birbirleri ile diyalogları yoktur. Tarımsal üretim için bir yerden bir yere göç eden ve sezon bitimi evlerine geri dönen işçiler için mevsimlik göçmen tarım işçisi kavramı kullanılmaktadır. Dünya Çalışma Örgütü’nün 2007’de yayımladığı raporda; sürdürülebilir tarımsal üretimin kalbi olarak tanımlanan mevsimlik tarım işçilerinin, dünyada 1,1 milyar tarım iş gücünün yaklaşık 450 milyonunu oluşturduğuna dikkat çekilmektedir. Türkiye Türkiye’nin kalkınmasında ve nüfusun önemli bir bölümünün geçiminin sağlanmasında etkili olan tarım sektörü, 5 milyon 400 bin kişi ile istihdam edilen iş gücünün yaklaşık % 21,5’ini oluşturmakta olup bunun yaklaşık yarısını mevsimlik işçiler, 485 binini ise gezici mevsimlik tarım işçileri oluşturmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bu işgücünün içerisinde kadınlar ve çocuklar önemli bir bölümü oluşturmakta ve de kadınların dağılımda ağırlığı artmaya devam etmektedir. Bu işçiler genellikle kırsal alanda yaşayan, eğitim olanaklarından yeterince yararlanamamış, kalmış, nitelikli mesleki eğitimi ve donanımı olmayan yoksul kimselerdir. Dünyada mevsimlik tarım işçilerinin %60’ından fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşadığı, en az %80’inin sosyal güvencesinin bulunmadığı ve %70’nin tarlalarda çocuklarıyla birlikte çalıştıkları çeşitli çalışmalarda ortaya konulmuştur. Toplumun dezavantajlı gruplarından olan mevsimlik tarım işçileri insana yaraşır bir yaşam ve iş ortamı edineceklerdir.

Araştırma bulguları; mevsimlik tarım işçilerinin uygunsuz barınma koşulları, temiz içme ve kullanma suyuna erişemedikleri, tuvalet ve kanalizasyon sistemlerinden yoksun ortamlarda yaşadıklarını, yetersiz ve dengesiz beslendiklerini göstermektedir. Kaza ve yaralanmalar, üreme sağlığı sorunları, pestisit etkilenimi, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişememe nedeniyle erken ölüm ve hastalıklara maruziyetleri de daha sıktır. Bu bulgular çalışma koşullarının en kötü biçimini yaşayan ve sosyal dışlanmaya maruz kalan bir grup olarak ele alınabileceğini de düşündürmektedir.

Mevsimlik tarım işçilerinin kayıtdışı, iş garantisi olmadan ve sosyal güvencesiz çalıştırılmaları sömürülmelerini kolaylaştırmaktadır. Yaptıkları işlerin doğası gereği bazı dönemler mevsimlik tarım işleri bulunamamakta ve işçiler işsiz kalmaktadır. Bu nedenle mevsimlik tarım işçileri için aynı yıl içinde birden fazla işverenle çalışmak zorunluluğu doğduğu söylenebilir. İşçiler günde 10 saati aşan sürelerde ve kötü çalışma koşullarında çalıştırılmaktadır. Çalıştıkları alanların çevresel tehlikelere açık, yaptıkları işlerin ise direk kimyasal maddelerle temas etme ve iş kazası geçirme açısından riskli işler olmasına rağmen işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadan çalıştırıldıkları görülmektedir.

Proje ile Çorum Merkez ve 2 ilçesinde çalışan mevsimlik tarım işçileri ve etkin karar vericilerin haklar ve sorumluluklarla ilgili bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Aynı zamanda kurulacak olan sosyal ağlar ile diğer bölgelerdeki çalışanlar ve karar vericiler için örneklik teşkil edecektir. Projemiz ile toplamda 60 mevsimlik tarım işçisi, 30 köyün halkı ve yöneticileri, 2 ilçenin halkı ve yöneticileri, Merkez ilçe halkı, sivil toplum kuruluşları ve yöneticileri proje konusu eylemlerden bilgi sahibi olacaklardır. Ayrıca kurulacak olan irtibat noktası ve ağı ile hem çalışanlar hem de karar verenlerin kaynağa ulaşımı ve faydalanmaları açısından son derece verimli olacaktır. Teknik ve yönetim kapasitelerinde ki artış ise yine proje eylemlerinden olan çalıştaylar ile sağlanacaktır dedi.(Haber Merkezi)

Yayın tarihi: Ağustos 31, 2019 Yayınlayan / Yazan : Çorumda Mevsimlik Tarım

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Alanya'da Hanutçuluk Çığırtkanlık Yasaklandı Cezası Ağır!

   Alanya'da Hanutçuluk Çığırtkanlık Yasaklandı Cezası Ağır!

   Turizm Forum (Alanya) İlan / kayıt numarası : # 5427 6kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Alanya'da Hanutçuluk Çığırtkanlık Yasaklandı Cezası Ağır! Çığırtkana, hanutçuluğa dilenciye, seyyara af yok Haftalık olağan encümen toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ilçe genelindeki dilenci ve sey...

  • 3 Günde Marmara Denizi Etrafında Bsiklet İle Tur Attılar

   3 Günde Marmara Denizi Etrafında Bsiklet İle Tur Attılar

   Gezi Tur Forum (Marmara Bölgesi) İlan / kayıt numarası : # 5419 4kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   3 Günde Marmara Denizi Etrafında Bsiklet İle Tur Attılar Milli bisiklet sporcusu Eyüp Durgun, hobi olarak bisiklet sporu yapan arkadaşı Rafet Dik ile bisikletleriyle İstanbul’dan hareket ederek 3 gün içerisinde Marmara Denizi’ni çevreleyerek İstanbul...

  • Playstation 4 Kampanyaları Fırsatları Güncel

   Playstation 4 Kampanyaları Fırsatları Güncel

   Forum Tartışma İlan / kayıt numarası : # 5402 3kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Playstation 4 Kampanyaları Fırsatları Güncel Playstation 4 fiyatları, Sony’nin son teknoloji ile ürettiği ürünü olması sebebiyle en maliyetli olanlar arasında. Ancak kimi firmalar zaman zaman Playstation 4 kampanyası yapıyor. Cimri.com’da birçok firm...