Deva Partisi Ali Babacan'ın Projeler Hakkında Yorumları

 • İlan / İçerik Numarası : # 5212 8 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Deva Partisi Ali Babacan'ın Projeler Hakkında Yorumları ; "KÖİ PROJELERİNDE FİZİBİLİTELER DOĞRU YAPILMADI"

Bir proje sürekli nakit akışı olan bir projeyle, o zaman bu projelerin özel sektör eliyle yapılması planlanabilir. Ama bunun sınırını iyi çizmek lazım.
Bütçede yer yok, bütçeye sığdıramadık diye bütün projeleri özel sektör ile yapmaya kalkarsanız bu büyük yanlış olur.

Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı kamu-özel işbirliği projelerinde fizibilite doğru yapılmamıştır. Kanal İstanbul gibi önemli bir proje, salgının ortasında ihale edilmiştir. Kaynak için vatandaştan bağış istendiği bir dönemde bu ihale yapıldı. Demek ki, ilgi odağı nerede, bu beni çok ürküttü.

Devlet alacaklarını erteleyebilir. Ama devletin borcunu ertelememesi, ödememesi başka bir ekonomik felaket getirir. Devlet sözünü tutar, ödeme yapacağım dediyse gününde ve tam yapar. Dolayısıyla bu projelerde de idari bir kararla vazgeçtim, ödeyemiyorum diyemezsiniz. Projelerin hukuki eksikleri varsa, yargı kararları ile ne yapılacaksa yapılır.

Ödeme sözünü yerine getirmeyen bir devletin, bir sonraki ödeme sözü için şüpheler oluşur, bu sefer kaynak bulamama sorunu ortaya çıkar.

"DEMOKRASİNİN İYİ İŞLEDİĞİ BİR ÜLKEDE BUNLAR OLMAZ"

Bir yanlış, bir başka yanlışla düzeltilemez. Bir yanlış varsa, doğrularla o yanlışı düzeltmek için mücadele etmek lazım. Kamu özel ortaklıkları maalesef bu ülkeye çok büyük yük getirmiştir. Her yıl yüklü ödemeler vardır. 2016-2017 yıllarına bakarsanız, şeffaflık için çok uğraştık, her yıl bu ülkenin ödemesi gereken tutarı bir türlü listeleyemedik.

Bizim bu özelleştirme konusunda yada kamu özel ortaklıkları konusunda ilk 7 - 8 yıla baktığınızda işin ne kadar iyi yürüdüğünü göreceksiniz. İhaleler canlı yayında yapılırdı, şartnameler açıklanırdı, farklı dillerde yayınlanırdı. Aylarca süre verilirdi insanlara, çalışsınlar, baksınlar diye. Rekabetçiliğin, fırsat eşitliğinin olmadığı ihalelerle devletin maliyeti yükselir.

AB üyesi 28 ülkenin uyguladğı kamu ihale kanunu var, biz bunu bir türlü hayata geçiremedik. 28 ülke bunu uygulayabiliyorsa, biz niye uygulayamıyoruz. 180 küsur kere değişti İhale Yasası. Şu andaki ihalelerin çoğu da mektup usulü. Demokrasinin iyi işlediği bir ülkede bunlar olmaz. Demek ki, ifade özgürlüğü ile ilgili sorunlar var. Açıkça konuşanlar kendilerini hapiste bulabiliyorlar.

Açıkçası en ufak bir korkumuz yok. Ben ve 90 arkadaşımız bu yola başımızı koyduk. Bir yolculuğa çıktık. Hazırlığımızın uzun sürmesinin en önemli sebebi, partimize çok sayıda destek olmak isteyen insan vardı. Görüşmeler yaptık, Kurucular Kurulumuzu temsil gücü yüksek olarak oluşturduk. Türkiye coğrafyasının tümü temsil ediliyor, %35 kadın, %25 genç ve engelli kotamız var. Bu kararları vereli bir seneyi geçti, planladığımızda 2.5 aylık bir gecikmeyle partimizi kurduk.

Yayın tarihi: Nisan 13, 2020 Yayınlayan / Yazan : Güncel Haberler Son Dakika İzle

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Güncel Haberler Son Dakika İzle
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Alanya'da En İyi Meşhur Ciğerci Hangisi Tavsiyeler Öneriler

   Alanya'da En İyi Meşhur Ciğerci Hangisi Tavsiyeler Öneriler

   Güncel Haberler (Alanya) İlan / kayıt numarası : # 5426 5kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Alanya'da En İyi Meşhur Ciğerci Hangisi Tavsiyeler Öneriler Ciğerci Turan Usta 'Mutfak Mirası'na' dahil oldu Yerli ve yabancı turistlerin Alanya'ya geldiğinde en çok ziyaret ettiği mekanların başında gelen Ciğerci Turan Usta, Alanya Belediyesi tarafı...

  • Katar’ın Ankara Büyükelçisi Kapadokyayı Ziyaret Etti

   Katar’ın Ankara Büyükelçisi Kapadokyayı Ziyaret Etti

   Güncel Haberler (Kapadokya) İlan / kayıt numarası : # 5405 3kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Katar’ın Ankara Büyükelçisi Kapadokyayı Ziyaret Etti Katar’ın Ankara Büyükelçisi Uçhisar’da Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, Osmanlı’dan günümüze kadim dost ülke Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi ile bir araya geldi. Uçhisar Bele...

  • En İyi Playstation Oyunları Hangisi?

   En İyi Playstation Oyunları Hangisi?

   Güncel Haberler İlan / kayıt numarası : # 5404 5kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   En İyi Playstation Oyunları Hangisi? Playstation 4 denildiğinde akla ilk olarak PES oyunu gelse de aslında 100’lerce oyunu oynamanıza imkan veriyor. God of War, Red Dead Redemption, Uncharted 4, Spider Man, Grand Theft Auto, Call of Duty en çok terci...