TÜRSAB VE SEYAHAT ACENTELERİ AĞIR SALDIRI ALTINDA OLMASI

 • İlan / İçerik Numarası : # 5227 5 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

TÜRSAB VE SEYAHAT ACENTELERİ AĞIR BİR SALDIRI ALTINDALAR

Önceki bölüm; “gelecek yazıda sektöre ilişkin olası gelişmeleri ve Türkiye’de Bakanlığın tutumunu irdelemeye çalışacağım” cümlesiyle sonlanmıştı. Aslında gelişmeler ve sektörden kast edilen -özel olarak- Seyahat Acenteliği ve onları kriz sonrası başlayacak dönemde, nasıl bir geleceğin bekleyeceğine ilişkin varsayımlar yürütmekti.

Son dönemde “eski Türkiye” diye küçümsenen devlet geleneğimizden esinlenerek, Ülkemizde Turizmin tarihi boyunca karşılaştığı bu büyük krizde, “idare” nin – Bakanlığın- son gelişmelere ilişkin tutumunu ve değerlendirmeleri en sona bırakmaktı.

Sözcü Gazetesinde 11 Nisanda yayınlanan imzasız haber sıralamayı zorunlu olarak değiştirdi. Anlaşılan Bakanlık değil ama Bakan Ersoy salgına bağlı bu krizi çok farklı bir açıdan değerlendirme niyetindeydi.. Moda deyimle; krizden fırsat yaratmaya hazırlanıyordu.

Bakan Ersoy’un doğrudan talimatıyla bu mesleğe karşı kapsamlı bir operasyon tasarlanmıştı. TÜRSAB ve Seyahat Acenteleri “Corona Salgınından” çok daha ağır bir saldırı altındaydılar.

Aslında operasyonun amacı; TÜRSAB üyelerinin yaklaşık 28 yıl önce TURSAV adıyla kurdukları bir vakfın yönetiminin kayyum eliyle değiştirilmesiydi. Vakfın hissedar olarak, UKTAŞ adlı şirkette dengeleri değiştirecek ölçüde oy hakkı vardı. Ve Bakan bu durumdan hiç hoşnut değildi.

Biraz geriye dönelim.

Ulusoy’un uzun süren Başkanlık döneminde Birliği yüz milyonlarca lira zarara uğratan girişimlerde kullanılan TURSAV, yeni yönetim iş başına gelince sıkı inceleme ve denetimlerden geçirildi.

Özellikle üyelere ucuz “Müze ve Ören Yerleri” Giriş Biletleri sağlanması amacıyla, TÜRSAB’a tanınan bir takım ticari haklar, aralarında bu vakfın da yer aldıkları iştirak şirketler aracılığıyla “kötüye” kullanılmıştı.

Ulusoy geçmişte yönetim kurulundan aldığı, tek başına karar verme yetkisini kullanarak, bu kuruluşları Bankalarla imzalanan kredi sözleşmeleriyle borçlandırmıştı.

Yüksek tutarlı işlemler; Bakanlığa bağlı DÖSİMM’den alınan biletlerin, üyelere indirimli satışlarından oluşuyordu.

Müze Biletleri, sözleşme gereği verilen garantiler nedeniyle DÖSİMM’den peşin satın alınıyorlardı. Ardından, anlaşılan bir Bankaya kullanacak kredi karşılığında rehin ediliyor, üyelerden talep geldikçe ödeme yapılarak, geri alınıyorlardı.

Yeni yönetim; devir teslim işlemleri sırasında Bağımsız denetçilerin inceleme yapmalarını istedi. Bu sırada DÖSİMM ’den alınan ve Bankaya rehin edilen biletler arasında çelişki olduğunu fark edilince Bakanlık müfettişlerine başvurdu.

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Değiştirilme tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : Güncel Haberler Son Dakika İzle

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Güncel Haberler Son Dakika İzle
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Sokağa Çıkma Yasağı Genişletilecek!

   Sokağa Çıkma Yasağı Genişletilecek!

   Gündem Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5218 4kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Sokağa Çıkma Yasağı Genişletilecek! Erdoğan başkanlığında kritik toplantı: Sokağa çıkma yasağının genişletilmesi gündemde Cumhurbaşkanlığı kabinesinin koronavirüs önlemleri kapsamında yapacağı toplantının gündeminde, sokağa çıkma yasağının genişletil...

  • CHP'Lİ BELEDİYELERİN YARDIM KAMPANYALARININ YASAKLANMASI

   CHP'Lİ BELEDİYELERİN YARDIM KAMPANYALARININ YASAKLANMASI

   Son Dakika Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5215 4kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   CHP'Lİ BELEDİYELERİN YARDIM KAMPANYALARININ YASAKLANMASI (İçişleri Bakanlığı'nın CHP'li belediyelerin yardım hesaplarını bloke ettirilmesi) Farklı mevzuatlarda farklı hükümler var. İşin ruhuna bakmamız lazım. Şu anda ülke ciddi bir salgın ile karşı k...

  • Kısa Çalışma Ödeneği İşsizlik Hakkında Deva Partisi Yorumları

   Kısa Çalışma Ödeneği İşsizlik Hakkında Deva Partisi Yorumları

   Güncel Haberler İlan / kayıt numarası : # 5214 4kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Kısa Çalışma Ödeneği İşsizlik Hakkında Deva Partisi Yorumları ; "ŞU ANDAKİ YÖNETİMİN KRİZ YÖNETİM DOSYASI YOK" Kısa Çalışma Ödeneği denen bir uygulama var. Bu uzun vadede çok iyi sonuç veriyor, pek çok ülke uygulamaya başlandı. Fakat getirilen bu uyg...