Müslüman Dostu Helal Turizm Hakkında Yorumlar Öneriler

 • İlan / İçerik Numarası : # 2262 26 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Antalya, Türkiye

Müslüman dostu helal turizm nedir nasıl olur hakkında makale yorumlar öneriler turizmcilerin ve muhafazakar kesimin görüşleri ne diyorlar yorum oku.

Ankara’da toplanan 3. Turizm Şurası’nda gündemi ve yankılarını medyadan izlerken, 15 yıl önce AKP’nin seçimleri kazandığı günlere geri döndüm.

Seçimlerden sonra kurulan ilk AKP Hükumetini, Sayın Cumhurbaşkanı Partisinin genel merkezinden yönetiyordu.

Rahmetli Ferit Epikmen ve Başaran Ulusoy ile birlikte AKP genel merkezindeki toplantı odasında, Erdoğan ve danışmanlarına, turizm sektörünün güncel sorunlarını anlatıyorduk.

Bir ara söz alan İstanbul Eski MV -şimdiki Tokyo B.Elçimiz- Murat Mercan; İslam ülkelerinden Türkiye’ye yönelik talebi canlandırmak amacıyla, Helal Turizm konusunda önceden başlatılmış bir çalışma var mı, diye sordu.

Niyet okuma alışkanlığım hiç yoktur ama Mercan’ın; soru sormadan önce, Sayın Erdoğan’a anlattıklarımı çok dikkatle dinlediğini farketmiştim.

Yüzündeki ifadeden hedeflediğimiz turist profilinin; Batılı tüketicilerin alışkanlıklarına göre tasarlanmış bir yapılanmaya dayalı olduğuna ilişkin değerlendirmemin, fazla hoşuna gitmediğini sezinliyordum.

Muhafazakar gelenekten gelen bu yeni Milletvekilimizin, onaylamadığı bir turizm modelinin; daha önce aynı çizgiden bir siyasetçi- T.Özal- eliyle yürürlüğe sokularak, başarıya ulaşmasını desteklemesini –elbette- beklemiyordum.

Bu sırada uçuş uzaklıklarına göre hedef pazarlardaki talep profilini tanımlamayı sürdürüyordum. Mercan’ın sözümü keserek, bana soru yöneltmesini tepki vermeden izleyen Erdoğan, Mercan’ın bir kez daha söze girmek istediğini sezince; ona dönerek “bir dakika dinleyelim” dedi.

Yukarıdaki konuşmayı Ankara’da toplanan Şura’dan en fazla akılda konunun; “helal turizm” olduğuna ilişkin haber ve yorumları okurken anımsadım.

Keşke sektörün tek derdi bu olsaydı.

Hemen bir Müslüman Dostu Turizm kampanyası düzenler, kayıplarımızı karşılardık, diye aklımdan geçirdim.

Ama ne var ki, -eskilerin deyimiyle- kazın ayağı hiç de öyle değildi.

Türkiye’nin sahip olduğu tarihsel ve arkeolojik değerler, ülkeyi Müslümanlardan çok diğer tek tanrılı –hatta pagan dönemi- inançlarına uygun bir çekim merkezi yapıyordu.

Batılıların son iki yüzyıllık süreçte, “ötekiler” arasında ilk sırada saydığı Osmanlı topraklarında, kendi geçmişinin izlerini sürer gibi yaparak, ekonomi-politik yayılmacılığının alt yapısını hazırladığı dönemlerden kalma bir alışkanlıkları bu.

Örnek verelim.

Anadolu bir yanıyla Efes’ten Tarsus’a kadar uzanan yay içinde Katolik Dünyasının ilgisini çekerken, öte yanıyla antik çağ mitolojilerinin esin kaynağı bir coğrafyada, eşi bulunmayan sunak ve tapınaklarıyla, görenleri tarihin başlangıç noktasında olduklarına inandıracak kadar etkileyici.

Örneğin Çatalhöyük ve son dönemin en etkileyici buluntularının yer aldığı Göbeklitepe.

Anadolu’yu, bütün inançların merkezine oturtacak bir tanıtım ve pazarlama stratejisini oluşturmak yerine, bu kriz döneminde Müslüman Dostu referanslarla tanıtmaya çalışmanın, sektöre olumlu katkılar yapacağını beklemenin mantıkla bağdaşır yanı yoktur.

Bu yazıyı 15 yıl önceki konuşmamızda Sevgili Mercan’a verdiğim yanıttan aklımızda kalanlarla sonlandıralım.

“Türkiye’de Turizmcilerin ortak paydaları; konuklarını başlarının tacı etmektir.” Onların milliyet ve inançları hiç fark etmez. Ekonomik durumları ise sadece alacakları hizmetin türünü belirler.Kaldı ki, Arap ülkelerinden gelen konuklarımız, bu ülkeye dini vecibelerini eksiksiz yerine getirmek, evlerinden uzakta da olsa İslamı yaşamak amacıyla gelmezler.”

Bu hayat tarzını koca bir yıl yeterince sürdürdüklerine inandıkları için, Türkiye’ye; özgür ve rahatça yaşamak, bu ülkenin demokratik havasını solumak amacıyla gelirler. Hepimiz gibi onlar da; buradaki yiyeceklerinin ve içeceklerinin kendilerini rahatsız edecek biçimde hazırlanmadığını çok iyi bilirler.

Ve ülkelerindeki hayat tarzına yapılan aşırı müdahalelerden uzak diledkleri gibi vakit geçirmek için.

Anlaşılan bu konuşmamızın üzerinden geçen 15 yılda, bazılarımızın düşünceleri aynı kalmış.

Değişen sadece siyasal hatalarımız yüzünden, ülkemize gelen turistlerin profili.

Bir zamanların yıldız ülkesi; kayıplarını, Müslüman Dostu Turizm ile karşılayacak sanılıyor.

Sanki düşmanmış gibi..

Asıl şaşırtıcı olan bu değil..

Şura’da sektörü temsil eden kuruluşların bu tanımlar karşısındaki sessizlikleri.

Turizmin haramı olmaz..

Ama bu duruma seslerini çıkarmayanlara gerçekten Helal Olsun.

helal turizm, helal tatil, muhafazakar tatil, muhafazakar, muhafazakar oteller, islami oteller, islami tatil, muhafazakar otel, otel, otelciler, otelcilik

Yayın tarihi: Kasım 6, 2017 Değiştirilme tarihi: Kasım 16, 2019 Yayınlayan / Yazan : Turizm Tatil Haberleri Güncel Yeni

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Turizm Tatil Haberleri Güncel Yeni
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası

   Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası

   Turizm Otelcilik Haberleri (Antalya) İlan / kayıt numarası : # 5300 5kez görüntülendi. Mayıs 14, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası Koronavirüs sonrası kademe kademe rahatlama yaşanacak sektörlerin başında gelen turizm için yol haritası belli oldu. Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar...

  • Turizmde Herşey Dahil Ala Carte Menü Nasıl Uygulanacak?

   Turizmde Herşey Dahil Ala Carte Menü Nasıl Uygulanacak?

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5296 6kez görüntülendi. Mayıs 4, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Turizmde ve otellerde herşey dahil ala carte menü nasıl uygulanacak? Yeni sistemin adı “HERŞEY DAHİL A LA CARTE” olacaktır. Konuklar, araları açılmış masalarda kartlarında günlük olarak değişen mönülerden 4-5 kap ve içeceklerini seçecekler ve seçimle...

  • Coronavirüsün Turizm Sektörün Açtığı Yaralar ve Zararları

   Coronavirüsün Turizm Sektörün Açtığı Yaralar ve Zararları

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5283 6kez görüntülendi. Mayıs 4, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Coronavirüsün turizm konaklama ve otelcilik sektöründe açtığı yaralar nedir? Turizimciler ve otelciler bu işten ne kadar zarar gördü? Gün, geçmişten aldığımız dersler ve deneyimlerle geleceğimize sahip çıkma günüdür. Dünya genelindeki tüm krizlerden ...