Turizmde Herşey Dahil Ala Carte Menü Nasıl Uygulanacak?

 • İlan / İçerik Numarası : # 5296 5 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Turizmde ve otellerde herşey dahil ala carte menü nasıl uygulanacak?

Yeni sistemin adı “HERŞEY DAHİL A LA CARTE” olacaktır. Konuklar, araları açılmış masalarda kartlarında günlük olarak değişen mönülerden 4-5 kap ve içeceklerini seçecekler ve seçimleri masalarına servis edilecektir. İnsanlar bu yıl çekinerek tatil yapacaklar, salgın geçti dense bile hala kalabalıklara girme konusunda çekingen olacaklardır. A la kart servis personelinin artmasına neden olacak ama artan eleman maliyeti dökülmeyen açık büfelerden sağlanan tasarruf ile dengelenebilecektir.

Aslında “HERŞEY DAHİL A LA CARTE” ile “TAM PANSİYON PLUS” arasında pek fark olmayacaktır. Burada “ALL INCLUSIVE/”HERŞEY DAHİL” kelimesinin pazarlama açısından cazibesi önemli olmaktadır.

Bir diğer yenilik de “ÇIKMAK YASAK OTEL” kavramı olacaktır. Konuklar steril uçaklarla gelecekler, havalimanlarında kontrolden geçecekler, dezenfekte transfer araçları ile otellerine gelecekler, tatillerini yapıp aynı steril zincir ile geri döneceklerdir. Personellerini de açılıştan önce 14 gün karantinaya almış ve otelden çıkartmayan tesisler talepte öncelik alacaklardır.

Otellerin düşük kapasite ile çalıştırılmaları görüşüne ben katılmıyorum. Maliyet artışlarını fiyatlara yansıtma imkanı maalesef olamayacak. Onun için doluluk oranlarını mümkün olan en üst düzeyde tutmak gerekecek.

Bildiğim kadarıyla COVİD 19 duvardan geçemiyor. Dolayısıyla zaten aynı evde yaşamakta olanların aynı odayı paylaşmalarında bir sakınca yok. Odanın sterilizasyonu da nihayet yarım saatlik bir iş. Asıl problem sıkış tepiş lokantaların, plajların, havuz başlarının, barların, animasyon alanlarının bulaşmaya karşı nasıl düzenleneceği noktasında. Burada iki çözüm var ya saatli/randevulu kullanım (lokanta için bu mümkün olabilir) veya mevcutlara yeni alanların eklenmesi (sahilde daha uzun bir alana dağılmak, çimenlere masa atmak, iki kişilik masa sayısını arttırmak vb.).

Şimdi her işletme için şapkasını önüne koyup bu yılın değişen koşullarına nasıl uyum sağlayacağına karar verme zamanı. Sonra da kararlarının duyurulması ve sektörde yeni konumlarını tanımlama dönemi. Tüketiciler seyahat serbestisi tarihinin belirlendiği günden itibaren satın alma kararlarını vermeye başlayacaklar. O güne hazırlıklı girenler de ilk dolan tesisler olacaklar.

Bütün bu şartlara uyum gösterebilmek elbette bir sermaye artırımı gerektiriyor. Bunu yapmak da mal sahiplerine düşüyor. Şartlara uyum gösteremeyecek işletmelere ise 2022 ve belki 2023 yılına kadar iyi istirahatler.
İstanbul, 30 Nisan 2020

Yayın tarihi: Mayıs 4, 2020 Değiştirilme tarihi: Mayıs 4, 2020 Yayınlayan / Yazan : En Son Yeni Güncel Haberler Oku

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
En Son Yeni Güncel Haberler Oku
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Coronavirüsün Turizm Sektörün Açtığı Yaralar ve Zararları

   Coronavirüsün Turizm Sektörün Açtığı Yaralar ve Zararları

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5283 6kez görüntülendi. Mayıs 4, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Coronavirüsün turizm konaklama ve otelcilik sektöründe açtığı yaralar nedir? Turizimciler ve otelciler bu işten ne kadar zarar gördü? Gün, geçmişten aldığımız dersler ve deneyimlerle geleceğimize sahip çıkma günüdür. Dünya genelindeki tüm krizlerden ...

  • 2020 Turizm Sezonu Ne Zaman Başlıyor? Oteller Ne Zaman Açılacak?

   2020 Turizm Sezonu Ne Zaman Başlıyor? Oteller Ne Zaman Açılacak?

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5249 8kez görüntülendi. Nisan 26, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Korona virüs sebebiyle 2020 yılı Mart ayında açılmadan kapanan turizm sezonunun ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak konusu haline geldi. Turizm yetkililerinden alınan bilgiye göre bir aksilik olmazsa Mayıs ayı sonunda açılacağı bildirildi. K...

  • Corona Virüs Turizm Sektörünü Ne Kadar Etkiledi?

   Corona Virüs Turizm Sektörünü Ne Kadar Etkiledi?

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5224 6kez görüntülendi. Nisan 18, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Corona Virüs Turizm Sektörünü Ne Kadar Etkiledi? Tüm dünyada büyük bir hız ile yayılmaya devam eden korona virüsün ne zaman ve nasıl sona ereceği bilinmezken, biz turizm öğrencilerinin de nasıl bir yol izleyeceği belirsizlikle ilerliyor. Sektöre emin...