Uçak Yakıtlarında Tuhaf Uygulama Eğitim Uçağı Kapadokya'da Yakıt Alamadı

 • İlan / İçerik Numarası : # 4870 12 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Isparta, Türkiye

Uçak Yakıtlarında Tuhaf Uygulama Eğitim Uçağı Kapadokya'da Yakıt Alamadı

Bir Türkiye klasiği... Ya o uçak düşseydi?

Türkiye'de eğer havayolu değilsen, hele Türk Hava Yollar veya İGA değilsen işin çok ama çok zor.

Bürokrasi alabildiğine önünde engel.. Sonuna kadar açık olması gereken otorite kapıları, adeta kapı duvar.

O kapıları aralamak için hiçbir maymuncuk da işe yaramıyor.

Bir örnek anlatayım.

Bu ülkenin pilota ihtiyacı var.

Pilotların yetişebilmesi için hem hızlı hem de iyi eğitim vereceksin... Ama ne şartlarda yetişebildiklerini zaman zaman yaşanan zorlukları gözlemleyebiliyorum.

Sadede geleyim.

Bir uçuş okulunda eğitim alan öğrenci pilot ile öğretmen pilot, Isparta'dan birkaç havalimanına iniş kalkışlı seyrüsefer uçuşu için kalkıyor. Eğitim uçağı mevcut yakıtla baştan sona bu uçuşu yapamayabiliyor. Bir noktada yakıt ikmali gerekebiliyor. Bu öğretmen pilot ve pilot adayı da ikmal için Nevşehir Havalimanı'na iniyor. Çünkü orada Güneydoğu Uçuş Okulu var ve eğitim uçağı yakıtı Avgas bulabileceğini düşünüyor. Ama gel gör ki yakıt almasının önünde bir engel var.

EPDK ve Maliye Bakanlığı onayı ile Güneydoğu Uçuş Okulu kendi yakıtını yurtdışından getiriyor. Çünkü buradaki yakıt şirketi onlara gerekli olan yakıt miktarı az olduğu için istasyon kurmuyor. Çünkü okulun ihtiyacı yıllık 250 ton yakıt. O da, bir Boeing 777 için tek seferde kullanılan yakıt kadar. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmez diyorlar.

Kendi yakıt sistemini kurmayı başarabilen uçuş okulları da eğer harcama miktarları yüksekse Türkiye'deki dağıtıcılarla anlaşıyor, değilse kendi yakıtını kendisi ithal ediyor çünkü dağıtıcılar tankerle yakıt vermiyor. Mesela Güneydoğu Uçuş Okulu, yurtdışından tankerle İzmir'e oradan da tırlarla Ankara'ya depoluyor. Oradan da Nevşehir'deki okula... Zor bir operasyon... Ama mecburlar.

Buna rağmen yakıt için Kapadokya Havalimanı'na inen pilota yakıt vermek istiyor ama havalimanı otoritesi, satış yetkisi olmadığı için yakıt vermesine müsaade etmiyor. "Satmıyorum bedava veriyorum" deseniz de veremiyorsunuz. "AIP' de Kapadokya'da Avgas olmadığını görmüyor mu, inmeseymiş" diyerek kenara çekiliyorlar.

Sonuçta eğitim uçuşundaki pilotlar, yakıt alamadan Nevşehir' den kalkıyor. Depoda kalan yakıtın son damlasına kadar kullanarak Konya'ya uçuyor. Havada yakıtı bitse uçak düşse kim vurduya gidecek, yakıt verdirmeyenler de" görmedik, duymadık, bilmiyoruz" diyerek ortadan kaybolacaklar.

Pilotlar, Konya'da da yakıt bulamıyor ve mecburen şehir merkezindeki bir benzin istasyonundan bidonla 95 oktan benzin alıyor ve uçağa koyuyorlar. Avgas yerine normal benzinin bazı türleri bu uçaklarda kullanılabiliyor ama onun da uygun özellikte olanını her yerde bulmak çok zor.

Sonunda araba yakıtıyla uçak kalkıyor ve seferi güç bela tamamlayarak Isparta'ya dönebiliyorlar.

Tabi sonrasında o yakıtın motora verdiği zarar da uçağın sahibinin omuzuna biniyor. Motor kapsamlı bakımdan geçiriliyor.

Şimdi sormak lazım...

Avgas vermediğin için o uçağı o şekilde gökyüzüne salmak mı, bir bidon benzini dışarıdan havalimanına sokmak mı, yoksa istisnai durumlarda da olsa bürokrasiyi yumuşatabilmek mi doğru olan?

Ya o uçak düşseydi veya dışarıdan içeri sokulan benzinle başka bir işe girişilseydi görevinizi yapmış mı olacaktınız?

Bu ülkede havacılık eğitimi verilmeye müsait onlarca havalimanı varken buraları bürokrasi kapanının içine sokmak kimin işine yarıyor söyleyin bana?

Yayın tarihi: Temmuz 27, 2019 Yayınlayan / Yazan : Uçak Yakıtları

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Playstation 4’ün Gelişmiş Kolu: Dualshock 4 kablosuz kontrol cihazı

   Playstation 4’ün Gelişmiş Kolu: Dualshock 4 kablosuz kontrol cihazı

   Haberler Haber İlan / kayıt numarası : # 5401 2kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Playstation 4’ün Gelişmiş Kolu: Dualshock 4 kablosuz kontrol cihazı Playstaion 4’te oyunları daha etkili oynamak ve kendinizi adeta oyunların içinde hissetmeniz için, yine en gelişmiş kumandasını da hayata geçirdi: Dualshock 4 kablosuz kontrol cihazı...

  • Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası

   Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası

   Turizm Otelcilik Haberleri (Antalya) İlan / kayıt numarası : # 5300 5kez görüntülendi. Mayıs 14, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Coronavirüs sonrası turizme yeni yol haritası Koronavirüs sonrası kademe kademe rahatlama yaşanacak sektörlerin başında gelen turizm için yol haritası belli oldu. Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar...

  • Turizmde Herşey Dahil Ala Carte Menü Nasıl Uygulanacak?

   Turizmde Herşey Dahil Ala Carte Menü Nasıl Uygulanacak?

   Turizm Otelcilik Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5296 5kez görüntülendi. Mayıs 4, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Turizmde ve otellerde herşey dahil ala carte menü nasıl uygulanacak? Yeni sistemin adı “HERŞEY DAHİL A LA CARTE” olacaktır. Konuklar, araları açılmış masalarda kartlarında günlük olarak değişen mönülerden 4-5 kap ve içeceklerini seçecekler ve seçimle...