Bilim Kurulundan Corona Virüs Tavsiyeleri ve Yorumları

 • İlan / İçerik Numarası : # 5204 5 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Bilim Kurulundan Corona Virüs Tavsiyeleri ve Yorumları

İLETİŞİM, SALGIN YÖNETİMİ VE TOPLUMSAL KAYGININ AZALTILMASINDA ANAHTAR ROL OYNAR
Salgın yönetiminde işbirliği kadar önemli bir kavram da iletişimdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği gibi salgın iletişimi salgın yönetimi planının bir parçası olmalıdır.

Salgın iletişimi, toplumun risklerle ilgili doğru bilgilendirilmesi, riskin daha hafif ya da abartılı bir biçimde sunulmaması, şeffaf ve güvenilir bilgilendirmeleri kapsamaktadır.

Mesajlar basit ve kısa olmalıdır, çünkü kişiler bilginin tamamını hatırlamakta güçlük çekerler, yanlış anlama ve doğru olmayan bilgiyi doğru kabul etme eğiliminde olurlar ve bireyler eski alışkanlıklarını devam etme eğiliminde olur ve Kendi inanç değerlerine uygun bilgiyi kabul etme eğilimindedir.

Salgın esnasında hızlı bilgiye ulaşmak önemlidir. Ancak bilgi eksikliğinde veya kısmı bilgi esnasında spekülatif mesajlara inanma eğilimi artar. Bu genellikle söylentilerle ve dedikodu nitelikli bilginin yayılması ile sonuçlanır. Bu nedenlerle bilginin şeffaf olmalıdır.

Diğer bir önemli nokta “belirsizlik”tir. Belirsizlik bireyleri kaygılandırır ve gerçekçi olmayan kararlara yönlendirir. Yöneticilerin belirsizliği artıran karar vermemeleri gerekir. Sokağa çıkma yasağını son 2 saate açıklama bu belirsizliği artırmıştır.
Salgın sürecinde kaygımızın artışında belirsizliğin etkisi büyüktür. Belirsizliğe tahammül edebilmeyi artıracak durumlar yöneticilerin planlı ve programlı bir şekilde yasak ve kuralları toplumla paylaşmalarıdır. Ani, hızlı ve birden bire ortaya çıkan kararlar belirsizlik ile beraber kontrol kaybı oluşturduğundan bireyler kaygı ile baş etmek adına kontrolü eline almaya çalışarak kendisi ve toplum için riskli davranışlar sergileyebilmektedir.

Salgın iletişiminde diğer bir önemli nokta, bilgilendirmelerin süreci yöneten kişiler tarafından yapılmasıdır. Türkiye’de salgını yöneten kurum olan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan düzenli açıklamalar, toplumla iletişimin olumlu bir örneğidir ancak yine de geliştirilmesi gereken yönleri vardır.

Yaşanan COVID-19 pandemisinin, toplum üzerindeki etkilerinin diğer pek çok salgından daha fazla olduğu gerçektir. Toplumda ortaya çıkan kaygının tek nedeni hastalık bulaşma tehdidi değildir, kaygının ekonomik ve sosyal boyutları da söz konusudur. Tüm bu tablo göz önünde bulundurularak, kişilerin açıklanan kararların etkisi ve gerçekliği konusunda şüphe duymadığı, toplumda güven oluşturacak, şeffaf, bir süreç yürütülmelidir.”

Yayın tarihi: Nisan 13, 2020 Yayınlayan / Yazan : Haber Siteleri Son Dakika Güncel

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Haber Siteleri Son Dakika Güncel
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Yeni tehlike 'korona tutulması': 'Nasıl baş edeceğiz?'

   Yeni tehlike 'korona tutulması': 'Nasıl baş edeceğiz?'

   Haber Siteleri İlan / kayıt numarası : # 5201 5kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Yeni tehlike 'korona tutulması': 'Nasıl baş edeceğiz?' Koronavirüs salgını nedeniyle korku yerini endişeye bırakırken Dr. Sarper Diler 'Korona tutulması' olarak adlandırdığı durum ile mücadelenin yollarını da anlattı. Prof. Dr. Sarper Diler, şiddetli...

  • Süleyman Soylu neden istifa etti sebepleri nedenleri nelerdir?

   Süleyman Soylu neden istifa etti sebepleri nedenleri nelerdir?

   Haber Siteleri İlan / kayıt numarası : # 5194 4kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Süleyman Soylu neden istifa etti sebepleri nedenleri nelerdir? Süleyman Soylu'nun istifasının perde arkası! 'Asıl hatayı gerçeği açıklamakla yaptı' Yeniçağ gazetesi Ankara temsilcisi Orhan Uğuroğlu, Süleyman Soylu'nun istifasının perde arkası hakkınd...

  • Ordu Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   Ordu Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   Haber Siteleri (Ordu) İlan / kayıt numarası : # 5161 7kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Ordu Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri, Ben bir kırtasiyeciyim. Okulların kapanması ile birlikte biz kırtasiyecilerin işi tamamen durdu. Çoğumuz siftah dahi yapamıyoruz. Büyük marketlerin kırtasiye malzemesi satması ile büyük bir darb...