Döviz Sıkıntısını Giderecek Tek Sektör Turizm

 • İlan / İçerik Numarası : # 4894 16 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Döviz Sıkıntısını Giderecek Tek Sektör Turizm Döviz lazımsa dön turizme bak!

Turizm sektörü Türkiye'de yıllar itibariyle öncelikli ve stratejik sektörler arasında olmamıştır. Her kalkınma ve hükümet icraat planlarındaki satırlarda iyi niyet ve temennilerle yer almıştır.

Günümüz dünya ülkelerinde turizmin iş hacmi, birçok sektörün önüne geçmiştir. Ülkelerin ihracat gelirleri içerisindeki payı önemli ölçüde artmıştır. Birçok ülke ihraç kalemlerinde turizm gelirleri yıllar itibarıyla ağırlıklı olarak artmaya devam etmiştir.

Turizm sektörü, uluslararası ekonomilerde önemli gelir kaynağını temsil etmektedir. Birçok gelişmekte olan ülke içinde ana gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Küresel çapta 1,3 trilyon dolarlık iş hacmine dayanan sektörde rasyonel büyüme devam etmektedir. Sektör küresel olarak ortama yüzde 4'lük bir büyüme ile dünya ekonomisinin büyüme performansının üzerinde bir gelişim göstermektedir.

Modernleşme, ulaşım ve iletişim kanallarının çeşitlenmesi, ulaşılabilir olması insanların farklı yerleri, farklı ülkeleri gezme görme merakını arttırmaya devam etmektedir. Turizm ekonomisi de buna paralel olarak sağlıklı büyüme göstermektedir. Turizm, kalkınma ile yakından ilişkilidir ve giderek artan sayıda yeni destinasyon sisteme dahil olmaktadır. Endüstrileşmiş ve gelişmiş ülkelerdeki turizmin bu küresel yayılımı, inşaattan tarıma, telekomünikasyondan birçok ilgili sektöre kadar ekonomik ve istihdam faydaları yaratmıştır.

Turizmin bir ülkenin ekonomik refah ve kültürel gelişmişlik düzeyine katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Turizm sektörü ekonomide itici güç olmasının yanı sıra en önemli özelliği insanlık üzerindeki barış ve kaynaştırıcı özelliğidir.

Biraz da işin ekonomisine ülke özellinde bakalım. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülkelerde dış gelire ihtiyaç vardır. Bu dış gelirler gerek mal gerekse hizmet sektörleri aracılığı ile sağlanır. Turizm birçok ülke için iç kaynaklardan yaratılan katma değeri yüksek bir sektör konumundadır. Bazı ülkelerde GSYH önemli girdilerini oluştururlar ve önemli döviz açığını finanse ederler.

Ülkemizde son 20 yılın rakamlarına baktığımızda;

·Turizm Gelirlerinin GSYH İçindeki payı ortalama yüzde 4,

·Turizm gelirlerinin İhracat gelirlerine oranı ortalama yüzde 20 civarında, son iki yıl olan 2016 ve 2017 de ortalama yüzde 16 ile pay almıştır.

Akdeniz Çanağında ezeli rakiplerimizden İspanya ya baktığımızda turizm gelirlerinin GSYH içerisindeki payı yüzde 11'e dayandığını görüyoruz. İspanya'nın turizm geliri ise 82 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türk turizmi, yarattığı gelirler ile politika ve ilgi eksikliğine rağmen kendi dinamikleri ile büyük başarılara imza atmıştır.

2017 yılında ülkemiz dış ticaret açığı 77 milyar olarak gerçekleşti. 2017 yılında turizm gelirlerinin dış ticaret açığını kapamadaki payı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bugün gelinen noktada ülkenin çok ciddi bir stratejik turizm politikası olsa turizm gelirleri en az 50 milya dolar olurdu.

Keza ülkemizin turizm gelirleri 2012 yılında 37 milyar dolar idi. Son 5 yılda rasyonel sektör politikaları, stratejik planlar ve öncelikli sektörler arasında olsa idi bugün her yıl ortalama yüzde 7 büyüyen bir yapı ile 47-48 milyar dolar gelire ulaşırdık ve dış ticaret açığını kapama payı yüzde 62 olurdu.

Bunlar yapılsaydı, sizce bugün dövizde yaşanan dalgalanma veya artış bu denli gerçekleşir miydi? İnanın bu dalgalanmanın boyutunu yüksek turizm gelirleri daha aza indirirdi.

Türk turizminin kıymetini bilelim. Onu kollayıp koruyup geliştirelim

Yayın tarihi: Temmuz 27, 2019 Yayınlayan / Yazan : Firmalar Şirketler Rehberi Kayıt

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Firmalar Şirketler Rehberi Kayıt
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

Yorumlar

  Elektrikçi Kazan Yayınlayan / YazanJaywrity:

  Elektrikçi Kazan

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Engelli vatandaşlar için hibe desteği!

   Engelli vatandaşlar için hibe desteği!

   İstihdam Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5398 6kez görüntülendi. Haziran 16, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Engelli vatandaşlar için hibe desteği! Başvurular başladı. Son dakika haberine göre engelli vatandaşlar için hibe desteğiyle ilgili açıklama geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engellilere s...

  • Konyaaltı Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   Konyaaltı Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   İstihdam Haberleri Konyaaltı(Antalya) İlan / kayıt numarası : # 5154 6kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Konyaaltı Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri, Ben Antalya da özel bir matbaada saha satış sorumlusu olarak çalışıyorum. Sorunlarımıza ortak olmak istediğiniz için teşekkür ediyorum. 4 Aydır bir şirkette çalışıyordum. Virüs ve ekonomik ...

  • Eskişehir Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   Eskişehir Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri

   İstihdam Haberleri (Eskişehir) İlan / kayıt numarası : # 5151 9kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Eskişehir Corona Virüs Vakaları İş Mağduriyetleri Haberleri; Sorun şu: Ben Eskişehir de çay ocağı işletiyorum. Bugün itibarıyla dükkanım kapatıldı. Şimdi soruyorum. Bir sürü kredi ve de kredi kartı borcu var. Üstelik ev kira, dükkan kira. Ne olacak ş...