TALPA ile THY Yönetimi arasında önemli görüşme

 • İlan / İçerik Numarası : # 5192 4 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

TALPA ile THY Yönetimi arasında önemli görüşme
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Covid-19 etkisi nedeniyle Türk Hava Yolları Yönetimi tarafından alınan tedbirler üzerine THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile video konferans toplantısı düzenledi.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Covid-19 etkisi nedeniyle Türk Hava Yolları Yönetimi tarafından alınan tedbirler üzerine THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile video konferans toplantısı düzenledi.

THY Genel Müdür Yardımcısı (İnsan Kaynakları) Abdülkerim Çay'ın da katıldığı toplantıda; 60 yaşın üstünde ve OML ile SIC kısıtlaması olan pilotların ücretsiz izin konusu, devam eden uçuş operasyonlarında uçuş personelimiz) korumaya yönelik alınması gereken tedbirler, emeklilik haklarını kazanmış pilotların bu haklannı elde edebilmeleri için destek konusu, akademi borcu olan pilotların borçları ile alınabilecek tedbirler masaya yatırıldı.

Önemli kararların alındığı toplantı sonrası TALPA tarafından üyelere bilgi verildi.

İşte bu önemli toplantının ardından üyelere gönderilen o mesaj:

"Değerli Üyemiz,

Havacılık sektörünü ve doğal olarak bizleri önemli ölçüde etkilemekte olan Covid-19 tedbirleri kapsamında tüm şirketler bazı tedbirler almış ve almaya devam etmektedir. Bu kapsamda Türk Hava Yolları'nın hayata geçirdiği tedbirler ile ilgili olarak sizlerden gelen talepler ve bizler arasında konuşulmakta olan bazı hususların şirket yönetimine iletilmesi ihtiyacı olduğu değerlendirilmiş ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ilker Aycı'dan geçen hafta içinde randevu talep edilmiş ve bugün kendisiyle TALPA Yönetimi olarak bir video konferans toplantısı icra edilmiştir. Toplantıya Insan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Sayın Abdülkerim Çay da katılmıştır.

Bir süredir gündemimizi meşgul eden ve değişik medya ortamlarında farklı yorumlar ile karışıklıklara sebebiyet vererek cevap bulunmaya çalışılan sorulan ve süreçle ilgili önerilerimizi yoğun tempoları içerisinde kendilerine iletme imkanı bulunmuştur.

Toplantı ana başlıklar olarak;

• 60 yaşın üstünde ve OML ve SIC kısıtlaması olan meslektaşlanmızın ücretsiz izin konusu.
• Devam eden uçuş operasyonlarında uçuş personelimizi korumaya yönelik alınması gereken tedbirler,
• Bu süreçte şirket tarafından alınan tedbirler, operasyonel ve özlük hakları ile ilgili çalışanların daha etkin, şeffaf ve zamanlı bilgilendirilmesi konusundaki aksaklıklar,
• Emeklilik haklarını kazanmış meslektaşlanmızın bu haklarını elde edebilmeleri için destek konusu.
• Akademi borcu olan meslektaşlarımızın borçları ile alınabilecek tedbirler

konularında yaklaşık iki saat süreli görüş alış verişi şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Görüşmede;

60 yaşın üstünde olanlarla. OML ve SIC kısıtlaması olan meslektaşlanmızın, yakın zamana kadar benzer risklerin olduğu uçuşları herhangi bir kısıtlama olmaksızın icra ederlerken şahıslarına gelen sosyal ve özlük haklanndan da yararlanamayacaklarını bildiren bir mail ile ücretsiz izine çıkarıldıklarının tebliğ edilmiş olmasının yarattığı kırgınlık ve üzüntü dile getirilmiştir. Bu sebeple durumlarının tekrar değerlendirilmesi istenmiş, bu durumdan doğacak bir yük var ise bunun da tüm meslektaşlarımız tarafından bu zor günler atlatılana kadar birlikte üstlenilmeye hazır olunduğu belirtilmiştir.

Konuyla ilgili olarak Insan Kaynakları tarafından durumlarının tek tek tekrar değerlendirileceği bir çalışmanın yapılarak statüleri ile ilgili yeni bir karar verilebileceği ifade edilmiştir.

Yine bu meslektaşlarımızla ilgili söz konusu tebliğin arkasından gelen özel sağlık sigortalarının ödenmeyeceği bilgisinin özellikle yarattığı karışıklığın, sonradan yapılan bir duyuru ile açıklığa kavuştuğu ifade edilerek bu tür durumlarda şirket yönetimi tarafından zamanında ve doğru bilgilendirmelerin yapılmasının çok önemli olduğu vurgulanmıştır.

Devam eden uçuş operasyonlan esnasında ve sonrasında meslektaşlanmızın enfekte olma riskinden olabildiğince korunması maksadıyla alınması gereken tedbirlerle ilgili önerilere değinilmiş ve bu maksatla:

• Uçuşlara giderken ve dönüşte test imkanlarının değerlendirilmesi,
• Mümkün oranda uçuşlann aynı ekiplerle planlanması,
• Her uçuş sonrası en az 7 gün karantinada kalacakları bir ara verilerek enfekte olma olasılığının takip edilmesi, bu maksatla evlerinde karantina imkanı yaratamayacak meslektaşlanmızın kalabileceği yer imkanı saklanması,
• uçuş aralarında kokpitin etkin bir şekilde dezenfektasyonunun sağlanması konuları ilk akla gelen öneriler olarak aktarılmıştır.

Test imkanları konusunda özellikle doğruluk derecelerinin yapıldığı döneme bağlı olarak her zaman doğru bir sonuç ortaya koymadığından hareketle, test yapılmasının yanlış bir takım davranışlara sebep olarak daha olumsuz sonuçlar doğuracağı düşüncesiyle benimsenmediği öğrenilmiştir. Ancak bunun yerine uçuşlardan önce uçuş ekipleri için ateş ölçme, akciğer kontrolü de dahil kapsamlı bir muayenenin Istanbul Havalimanı'nda uygulamasına geçildiği, Atatürk Havalimanı için de uygun yerlerin hazırlandığı ve aynı uygulamaya orada da başlanacağı tarafımıza iletilmiştir. Uçuşların mümkün olduğu kadarıyla aynı ekiplerle planlanması, uçuşlar arasında en az 7 gün ara verilmesi konuları üzerinde çalışılacağı, uygulanabilirliği olduğu sürece hayata geçirileceği bilgisi alınmıştır. Uçuş sonrasında evde kendisini karantinaya alma imkanı olmayan veya kendisini ailesinden tecrit etmek amacıyla otellere müracaat eden meslektaşlarımızın enfeksiyon yayma riskinden dolayı otellere kabul edilmediği, bu konuya şirket olarak bir çözüm bulunması talebimiz iletilmiş, bu durumdaki meslektaşlanmaın kalabilecelderi yer konusunda öncelikle anlaşmalı otellerle hemen bir çalışma ve anlaşma yapılarak duyurulacağı tarafımıza bildirilmiştir.

Emeklilik haklarını kazanmış meslektaşlarımızın bu haklarını elde edebilmeleri için destek konusunda, konunun uygulama imkanlarının araştırılarak değerlendirileceği ifade edilmiştir.
Akademi eğitimi dolayısıyla şirkete eğitim borcu devam eden meslektaşlarımızın her ne kadar borçları şimdilik askıya alınmış olsa da, döviz kurlarının hareketli ve öngörülemez olduğu bu dönemde kur artışından etkilenmemeleri için bir yapılandırmanın gerekliliği konusu üzerine, öneri olumlu karşılanmış ve en kısa zamanda Insan Kaynakları, Finans Müdürlüğü, TALPA Finans Danışmanı ve TALPA Yönetimi olarak bir toplantı yaparak iki çalıştayda ortaya çıkarılmış model üzerinden projenin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Bu noktada vurguladığımız önemli noktalar şöyledir:

• Projeye katılım gönüllülük esasına göre olacaktır,
• Türk Hava Yolları bu projeyi uygulanabilir kılacak oranda bir indirim sağlayacaktır,
• Projeye katılan meslektaşlarımızın şirketle bağlarının devam etmesini esasa bağlayan ek bir protokol yapılacaktır.

Yayın tarihi: Nisan 13, 2020 Değiştirilme tarihi: Nisan 13, 2020 Yayınlayan / Yazan : Haber Siteleri Son Dakika Güncel

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Haber Siteleri Son Dakika Güncel
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Atatürk Havalimanı'ndaki çalışmalar havadan görüntülendi

   Atatürk Havalimanı'ndaki çalışmalar havadan görüntülendi

   Havacılık Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5191 7kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Atatürk Havalimanı'ndaki çalışmalar havadan görüntülendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı'na bin yataklı hastane yapılacağını açıklamasının ardından çalışmalar başladı. Cumhurbaşkan...

  • Nijerya THY uçağıyla ilgili ön rapor açıklandı

   Nijerya THY uçağıyla ilgili ön rapor açıklandı

   Havacılık Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5189 5kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Nijerya THY uçağıyla ilgili ön rapor açıklandı Nijeryalı Sivil Havacılık Oteriteleri Türk Hava Yolları'nın Pourt Harcourt’ta hasar gören Airbus A330-300'ü hakkındaki ilk görüşlerini bildirdi. Nijeryalı Sivil Havacılık Oteriteleri Türk Hava Yolları'nı...

  • Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencisi Corona'dan hayatını kaybetti

   Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencisi Corona'dan hayatını kaybetti

   Havacılık Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5185 5kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Geleceğin uçak mühendisi olacaktı... Covid-19'a yenildi! İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki genç, korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümü öğ...