THK'dan satışa çıkarılan uçaklarla ilgili açıklama

 • İlan / İçerik Numarası : # 5177 5 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

THK'dan satışa çıkarılan uçaklarla ilgili açıklama
Türk Hava Kurumu (THK) geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldığı duyurulan uçaklarla ilgili açıklama yaptı. Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu uçakların yangın söndürme operasyonlarında kullanılan uçaklar olmadığı ve 2014 yılından bu yana gayri faal olduğu belirtildi.

Türk Hava Kurumu (THK) geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldığı duyurulan uçaklarla ilgili açıklama yaptı. Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu uçakların yangın söndürme operasyonlarında kullanılan uçaklar olmadığı ve 2014 yılından bu yana gayri faal olduğu belirtildi.

THK tarafından yapılan açıklamada, "Uçakların bakım maliyetlerinin yüksek olması, zaruri parçaların temininde yaşanan zorluklar nedeniyle ekonomik kazanç sağlayamamakta ve uçaklar gayri faal halde Türkkuşu tesislerinde park halinde bekletilmektedir" denildi.

İşte THK tarafından yapılan o açıklamanın tamamı:

"Türk Hava Kurumu'na ait orman yangınlarında kullanılan uçakların ihale usulü ile satılacağı haberleri son günlerde basında ve kamuoyunda yer almaktadır. Söz konusu haberlerde yer aldığı gibi ihalesi yapılacak olan uçaklar mevcut yangın filosunda kullanılan uçaklar değildir. Satışa çıkartılan uçaklar uzun süredir kullanılmayan, öncesinde de ilaçlama ve yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılan uçaklardır. Ayrıca uçaklar 2015 yılında da bir kez satışa çıkartılmış ancak satış işlemi gerçekleştirilememiştir.

M-18 DROMADER UÇAKLARININ SATIŞI

THK Genel Başkanlığı envanterinde bulunan 11 adet M-18 A/B Dromader uçağı Türk Hava Kurumu bünyesinde yangın söndürme uçağı ve zirai ilaçlama uçağı olarak kullanılmış ancak mevzuat değişlikleri ve maliyet/performans değerlendirmelerinin ardından uçaklar 2012 - 2014 yıllarından sonra kullanım dışına çıkarılmıştır.

Uçuşa elverişlilik yetkisi bulunmayan ve yangın söndürme ve zirai ilaçlama dışında kullanım sahası olmayan M-18 A/B Dromader uçakları bakım maliyetlerinin yüksek olması, zaruri parçaların temininde yaşanan zorluklar nedeniyle ekonomik kazanç sağlayamamakta ve uçaklar gayri faal halde Türkkuşu tesislerinde park halinde bekletilmektedir. Ayrıca M-18 A Dromader uçaklarının işletilememesi ve yerde olmaları sebebiyle her yıl ground sigortası yaptırılmakta ve Kuruma ekstra bir maliyet oluşturmaktadır. Uçaklar 2015 yılında satışa çıkarılmış olmasına rağmen satış gerçekleştirilememiştir.

Yukarıda sayılan nedenlere bağlı olarak uçakların açık alanda beklemeleri her geçen yıl değer yitirmelerine neden olmakta ve satış imkânını azaltmaktadır. Kuruma gelir sağlamayan aynı zamanda her yıl gidere neden olan uçakların satışının yapılarak Kurum'a gelir sağlanması amacıyla 11 adet M-18 A/B Dromader uçağının satışına karar verilmiştir.

Yayın tarihi: Nisan 13, 2020 Yayınlayan / Yazan : Havacılık Uçuş Haberleri Havayolu

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Havacılık Uçuş Haberleri Havayolu
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Malatya'da uçağa biletsiz binen kişilerle ilgili karar çıktı

   Malatya'da uçağa biletsiz binen kişilerle ilgili karar çıktı

   Uçuş Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5175 6kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Malatya'da uçağa biletsiz binen kişilerle ilgili karar çıktı Yeni Malatyaspor ile Fenerbahçe arasında 11 Mart 2018 tarihinde oynanan müsabakanın ardından 2 taraftarın biletsiz şekilde güvenlikten geçerek uçağa binmelerine ilişkin gişe görevlileri hak...

  • Polonya Kabinesinin Hepsinin Hayatını Kaybettiği Uçak Kazası

   Polonya Kabinesinin Hepsinin Hayatını Kaybettiği Uçak Kazası

   Uçuş Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5174 4kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Polonya Kabinesinin Hepsinin Hayatını Kaybettiği Uçak Kazası 10 yıl önce uçak kazasında ölen Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski anılıyor. Polonya Dış işleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlarını anarken, Rusya’ya da bir mesaj gönder...

  • Airbus üretim hattı açma planını askıya aldı

   Airbus üretim hattı açma planını askıya aldı

   Uçuş Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5173 5kez görüntülendi. Nisan 13, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Airbus üretim hattı açma planını askıya aldı Kurumsal merkezi Hollanda'da bulunan ve hisseleri Fransa, Almanya ve İspanya'da işlem gören uçak üreticisi Airbus, Covid-19 salgını nedeniyle, Fransa'nın Toulouse bölgesindeki tesislerinde yeni bir A321 mo...