REZERVASYON İADE İŞLEMLERİ TURİZME KÖSTEKMİ DESTEK Mİ?

 • İlan / İçerik Numarası : # 5238 4 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

REZERVASYON İADE İŞLEMLERİ TURİZME KÖSTEKMİ DESTEK Mİ?

12 – 19 Nisan tarihlerinde, yani tam da bugünlerde Portekiz’e 1 haftalık bir seyahat planlamıştık eşimle. THY’den biletimizi aldık, Booking.com sitesi üzerinden Lizbon, Porto ve arada iki şehir konaklaması için 4 ayrı otelde de rezervasyonlarımızı yaptırdık. Ödemelerimiz ocak ayında kredi kartımızdan çekildi.

Sonra Covid-19 salgını nedeniyle uçak seferleri iptal edildi, ülkeler sınırlarını kapadılar. Biz de zaten bu karar alınmadan önce seyahatimizi ertelemeye karar vermiştik.

Tüketici olarak haklarımızı biliyoruz. THY ile konuştuk, biletlerimizi açığa alabilir ya da iptal edebilirdik. Her ikisine de hakkımız vardı. Açığa aldık. Oteller için Booking.com ile yazışmamız gerekti. Zaten onlar da yaşananlar nedeniyle oteller ile aramızda bağlantı oluşturmaya başlamışlardı. Ödemesini yapmamış olduğumuz bir otel dışında tamamını, 1 yıl sonraya öteledik. Oteller de bunu sevinerek kabul ettiler. Para iadesi isteyebilirdik, ama bunu tercih etmedik.

Sanıyorum Mart-Nisan-Mayıs rezervasyonları olup pandemi nedeniyle seyahatlerini iptal etmek zorunda kalan milyonlarca insan var ve benzer bir yol izliyorlar.

Kuşkusuz hepimizin aklına şu sorular gelmiyor değil. Uçak şirketi ve tur operatörleri iflas eder, oteller kapanır ya da el değiştirirse, benim haklarım ne olacak? Yaşananlar da gösteriyor ki, bu son derece haklı bir soru. Çünkü yaşanan kriz, bugüne kadar karşılaşılan başka hiçbir krize benzemiyor.

Öncelikle ne zaman biteceği bilinmiyor. Bitti denilenin nasıl bir bitiş olacağı da bilinmiyor. Çünkü uzmanlar, pandemide ikinci üçüncü dalgalardan söz ediyorlar. Yapılan en iyimser tahminler, ulusal ya da uluslararası seyahatlerin 3-4 aydan önce başlamasının mümkün olmayacağını söylüyor.

Genel olarak kabul gören tez ise bu yılın unutulması gerektiği yönünde. Tüketici alışkanlıkları üzerinden bakıldığında da, eski rutine dönmenin çok daha uzun zaman alacağı dile geliyor. Bu kadar uzun sürecek bir krize hangi otel, tur operatörü, seyahat acentası ve havayolu şirketi dayanabilecek önemli bir soru işareti.

O yüzden tüketici haklarının korunması, yapılan ödemelerin ve rezervasyonların garanti altına alınması çözüm bekleyen önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Başta en çok ziyaretçi gönderen Almanya, Fransa, Hollanda olmak üzere AB ülkeleri, tüm tarafların haklarını korumak, oteller-havayolu şirketleri ve tur operatörleri üzerindeki devasa geri ödeme baskısını ortadan kaldırabilmek için seyahat kuponu geliştiriyor ve uygulamaya koyuyorlar.

Avrupa Seyahat Komisyonu, tüm AB ülkeleri geçerli olacak bu uygulama için çalışmalarını tamamlamak üzere. Almanya ve Fransa’da başlamış bu uygulamayla, ödemesini yapmış ve seyahatini satın almış olan tüketiciye devlet garantisi olan bir kupon veriliyor ve bu kuponla tüketici, 2021 sonuna kadar geçerli olmak üzere istediği tarihte seyahatini yapma hakkını elde etmiş oluyor. İsteyen gideceği destinasyonu değiştirme hakkına da sahip olabiliyor.

Tamam, ödemesini yapmış olduğu turu belki 1 -1.5 yıl sonra kullanabilecek ama büyük bölümü buna razı. Hakkını tümüyle yitirme tehlikesi de var çünkü. Benzer bir uygulama talebini geçtiğimiz günlerde, havayolu şirketleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği – IATA’da gündeme getirdi.

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : Haberler Tatil Gezi Tur Güncel

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Haberler Tatil Gezi Tur Güncel
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Titanic'ten çocuklara yarı yıl müjdesi

   Titanic'ten çocuklara yarı yıl müjdesi

   Tatil Haberleri Son Dakika İlan / kayıt numarası : # 4918 10kez görüntülendi. Temmuz 27, 2019 İlanı verenle iletişime geç

   Titanic'ten çocuklara yarı yıl müjdesi Türkiye’nin en seçkin otel zincirlerinden Titanic Hotels’in bünyesindeki Titanic Deluxe Golf Belek’in küçükhanımlara ve beyefendilere özel olarak tasarladığı Tini Kids Club’ta çocuklar için eğlence dolu bir mace...

  • Divan Otelleri’ne 'Yeşillenen Oteller' sertifikası

   Divan Otelleri’ne 'Yeşillenen Oteller' sertifikası

   Tatil Haberleri Son Dakika İlan / kayıt numarası : # 4898 8kez görüntülendi. Temmuz 27, 2019 İlanı verenle iletişime geç

   Divan Otelleri’ne 'Yeşillenen Oteller' sertifikası Divan Grubu otelleri, enerji yönetimi, su yönetimi, iç hava kalitesinin arttırılması, atık azaltımı ve geri dönüşüm alanlarının değerlendirildiği Yeşillenen Oteller sertifikası kriterlerine uyum bakı...

  • Jolly Tur ile tüm dünyayı gezmeye ne dersiniz?

   Jolly Tur ile tüm dünyayı gezmeye ne dersiniz?

   Tatil Haberleri Son Dakika İlan / kayıt numarası : # 4893 5kez görüntülendi. Temmuz 27, 2019 İlanı verenle iletişime geç

   Jolly Tur ile tüm dünyayı gezmeye ne dersiniz? Bu yıl Kurban Bayramı tatil planlarınızın içerisine yurt dışını dahil etmek istiyorsanız, Jolly’nin hem ekonomik hem de keyifli yurt dışı turları tam size göre… Yurtdışı tatili planladığınızda öncelikler...