TURİZM BAKAN ERSOY'UN YANITLAMASI İSTENEN 10 SORU

 • İlan / İçerik Numarası : # 5244 6 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

TURİZM BAKAN ERSOY'UN YANITLAMASI İSTENEN 10 SORU

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un neden rezervasyonları erteleme yönünde bir düzenleme yapmadığına ilişkin soru önergesini TBMM'ye verdi...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un koronavirüs salgını nedeniyle rezervasyonların iptal edilerek paralarının iade edilmesi yerine erteleme yoluna gidilmesi için neden düzenleme yapmadığı TBMM’ye taşındı.
Bu yönde yapılacak düzenlemenin tüketici otelci ve seyahat acentelerini lehine olduğunu belirter İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 10 maddelik soru önergesi verdi.

Türkkan’ın soru önergesi şöyle

1-Turizm sektöründe içinde bulunulan sıkıntılı ortamda vadesi gelen çeklerin karşılığında beklenen satışlar gerçekleşmediği için çeklerin ödenememe riskine karşı Bakanlık olarak yeni bir düzenleme ve ödeme kolaylığı getirilmesi düşünülmekte midir? Bunlar nelerdir? Ne zaman hayata geçirilmesi düşünülmektedir?

2-Otellerin büyük bölümünün iadesini yapamadıkları tahsil edip harcadığı vadesi geçmiş olan çekler ve kredi ya da ciro ederek üçüncü şahıs ödemelerini yaptıkları vadesi gelmemiş olan çekler ile ilgili olarak herhangi bir yeni düzenleme getirilmesi düşünülmekte midir?
Bu düzenlemeler nelerdir?
Ne zaman hayata geçirilecektir?
Bu durumdaki otellerin mağduriyetinin nasıl giderilmesi düşünülmektedir?

3-Bu konuda oteller ile acentelerin bir sonraki yıl (2021) anlaşmalarını yapıp bu sezona istinaden verdikleri erken rezervasyon ödemeleri ve diğer avans çekleri için bir sonraki yıla aynı tarihlere denk avans çekleri vermeleri ve bu çekleri de bankalara, bir yıl vadeli olarak tahsis edilecek kredinin ödemesi olarak teslim etmeleri ile oluşan bu ciddi nakit darboğazını bir yıl öteleme imkanı sağlanamaz mı?

4-Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çözüm olarak sunulan Erken Rezervasyon ve Avans Geri Ödeme Kredisi nasıl uygulanmaktadır, bu krediyi kullanmak için firmaların hangi koşulları taşıması gerekmektedir?
Bu kredi ayrım yapılmaksızın her firmaya verilmekte midir?

5-Bu kredi ile ilgili olarak sektör temsilcileri tarafından neden tam olarak sektöre yardımcı olamadığı dile getirilmektedir?
Bakanlığın bu konuda bir çalışması var mıdır?

6-Erken Rezervasyon ve Avans Geri Ödeme Kredisi neden yalnızca Bakanlık Belgeli Tesislere özel bir kredi olarak sunulmuştur, 2019 yılındaki gecelemelerin yaklaşık %25’inin gerçekleştiği Bakanlık Belgesi bulunmayan Tesisler’in bu kredi kapsamı dışında tutulmasının gerekçeleri nelerdir?
Bu tesislerin de bu kredi kapsamına dahil edilmesi düşünülmekte midir?

7-Bu krediye Bakanlık üzerinden müracaat edilmesi koşulu ile ilgili olarak bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

8-Vadesinin 6 ay olması, açılacağı bile belli olmayan oteller için zaten tek başına tercih edilmemesi için yeterli olmaktadır. Şu anda bir tesis tahsil ettiği Erken Rezervasyon Ödemesini ya da avans çekini önümüzdeki aydan itibaren 6 taksitte ödemeyi acentesine teklif etse, büyük olasılıkla Acentelerin çoğu bunu kabul edecektir. Böyle bir düzenleme dikkate alınacak mıdır?

9-Kredi ile ilgili olarak “esasen ticari sır” sayılması gereken bilgi ve belgeleri Bakanlığa sunmak insanların zorunlu seçeneği olma durumunda kalmakta, bir yerde bilinen en güçlü oyuncu, Otellere ve diğer Acentelere ait belki asla edinemeyecekleri mahrem bilgiler (Yapılan ön ödeme tutarları, vadeleri, satış tutarları vb. gibi) temin edilmiş olmaktadır. Bu bilgilerin istenme gerekçesi nedir? Bu bilgiler sunulmadan turizmcilere sözü edilen krediden yararlandırma olanağı getirilmesi düşünülmekte midir?

10-Bakanlık üzerinden talep edilen bazı belgelerin sunulması ve ticari sırların paylaşılması nedeni ile acente ve otellerin rekabet konusunda endişelenmemesi ve bu kredi tahsisinden yararlanmaktan geri kalmamaları için Bakanlık olarak bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?
Acente ve oteller açısından bunun sonuçları düşünülmüş müdür?

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : Turizm Sektörü Güncel Haberler

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Turizm Sektörü Güncel Haberler
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • TÜRSAB'A, HAC'DA HAKSIZ REKABET'TEN 521 BİN TL CEZA

   TÜRSAB'A, HAC'DA HAKSIZ REKABET'TEN 521 BİN TL CEZA

   Tursab Haberler İlan / kayıt numarası : # 3585 20kez görüntülendi. Ekim 29, 2018 İlanı verenle iletişime geç

   TÜRSAB'A, HAC'DA HAKSIZ REKABET'TEN 521 BİN TL CEZA Rekabet Kurumu'nun, Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB hakkında başlattığı soruşturma sonuçlandı. Hac ve Umre sigorta poliçeleri, taşıma ve yemek servisindeki rekabete aykırı davranışları nedeniyle TÜR...