CORONA VİRÜS SONRASI TURİZMDE NELER YAŞANACAK NE OLACAK?

 • İlan / İçerik Numarası : # 5230 3 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Covid19 küresel salgını turizmde daha önce yaşadığımız tüm sağlık ve güvenlik krizlerinin yarattığı sorunların bir birleşimi olduğunu ve bilinen en büyük krizden çok daha büyük bir coğrafyayı etkilediğini kabul etmemiz gerekir.

Krizin yaratacağı işsizlik, arz-talep dengesine yapacağı etkiler gibi ekonomiyi ilgilendiren konuların uzmanları tarafından yorumlanmaya ve değerlendirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

Turizm açısından yapılan değerlendirmeler ise işlerin tekrar ne zaman başlayacağı üzerine kuruluyor.

Oysa dünyanın nerede ise her noktasında, en yakın aile bireyleri arasındaki temasın dahi hayatınıza mal olabileceği deneyiminin turizm tüketicisinde birtakım kalıcı alışkanlık ve eğilim değişikliklerine neden olması kaçınılmaz görünmektedir.

Yarın hareket ve seyahat serbestisi sağlansa; toplu taşım araçlarında, taksilerde, transfer araçlarında, uçaklarda covid19 öncesindeki şartlarda seyahat edecek miyiz?

Dünyanın dört bir tarafından gelen binlerce kişi ile kaldığımız otellerin odalarında, koridorlarında, asansörlerinde, salonlarında, açık büfelerinde kendimizi covid19 öncesindeki kadar güvende hissedebilecek miyiz?

Ulaşım araçlarında, konaklamalarda ve ağırlamalarda kendimizi güvende hissedebilmemiz için neler gerekecek?

İşin sonunda nereye varacağını bugünden söylemek zor olsa da insanların bundan sonra fiziki temas gerektiren ve paylaşılan her türlü fiziki ortamlardan uzak durmaya çalışacağını tahmin etmek yanlış olmaz.

Bu tespit covid19 sonrası turizm ve seyahat eğilimlerini belirleyen ana unsur olacaktır.

Bu noktadan hareketle yeni dönem turizm ürünlerinde müstakil (self-contained) hizmetlerin öne çıkacağını söyleyebiliriz.

Örneğin yeni dönemde; bildiğimiz koltuk konfigürasyona sahip düşük maliyetli (low cost) havayolları, otobüs transferleri, çok katlı çok yataklı her şey dahil konaklamalar alt gelir grubu tüketicilere hitap ederken yüksek gelir grubu tüketiciler özel uçaklar, özel transferler, (büyük bir kompleks içinde olsa dahi) müstakil bağımsız oda ve daireler talep edeceklerdir.

Her zaman olduğu gibi bu iki aşırı ucun arasını bulmayı, optimize etmeyi başaran yenilikler ve buluşlar olacaktır.

Havayolları eski ekonomi sınıfı yerine koltuk aralıkları yeniden düzenlenmiş mesafeli yeni bir sınıf, birinci sınıfı ise koltuk sayıları değişebilir kabinli bir sınıf haline getirebilirler.

Benzer şekilde koltuk arası mesafeleri yeni ihtiyaçlara göre düzenlenmiş transfer ve tur otobüsleri çıkabilir ortaya.

Lüks minibüs transfer araçlarında ise Londra siyah taksilerinde olduğu gibi şoför kabin bölmeli araçlar görmek bizleri şaşırtmamalıdır.

Araç kiralamanın da (hele otonom olursa) mümkün olan her noktada artan oranda talep edileceğini söylemek yanlış olmaz.

Tabi bir de tüm sağlayıcılar taşıtlarını sık aralıklarla dezenfekte ettiklerini klimalarında özel antiviral filtreler kullandıklarını beyan edebilecek ve ulaşım araçlarında ücretsiz el dezenfektanı, eldiven ve maske sunabileceklerdir.

Tüm ulaşım sistemleri rezervasyonları, check-in, check-out, ekstralar, ödemeler online ve temassız kartlar ve kodlar ile gerçekleştirebilecektir.

Kanaatimizce konaklamalarda küçük butik oteller, tatil köyleri ve kulüplerin kendi havuzu olan ve doğrudan açık havaya çıkılan bağımsız bölümleri, müstakil villalar, glampingler önde gelen ve pahalı konaklama tipleri olacaktır.

Tüm konaklamalarda oda temizliği kavramına dezenfektasyon eklenecek, klimaların birim zaman diliminde daha fazla taze hava pompalayan ve otomatik ultraviyole dezenfektasyon yapan modelleri tercih edilecektir.

Rezervasyon, check-in, check-out, ekstralar, ödeme, dijital oda anahtarları ve bilet işlemleri için siz istemedikçe kimseyle temas etmeniz, görüşmeniz, konuşmanız gerekmeyecektir.

Al fresco ve/veya üstün havalandırma sistemlerine sahip kocaman masalı (sosyal mesafe şartlarını sağlayan) restoran ve barlar daha “trendy” ve pahalı yerler olacaktır.

Tüm bunları söylerken diğer taraftan düşük kaynaklarla ancak sığ stratejiler geliştirilebileceğini, derin stratejiler için daha fazla kaynak ayırmak gerektiğini unutmamak gerekir.

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Değiştirilme tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : En Son Yeni Güncel Haberler Oku

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
En Son Yeni Güncel Haberler Oku
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Belek Corona Virüs Vakaları ve İş Mağduriyetleri

   Belek Corona Virüs Vakaları ve İş Mağduriyetleri

   Turizm Ekonomi Haberleri (Belek) İlan / kayıt numarası : # 5139 7kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Belek Corona Virüs Vakaları ve İş Mağduriyetleri, Hayatlarımızı alt üst eden içinde bulunduğumuz hassas süreçte, “coronanın ne kadar süreceği belli değil işler çok kötü” denilerek hiçbir haklı sebep göstermeden, uzun süredir kurumsal iletişim departm...

  • Otobüs Biletleri Fiyatları

   Otobüs Biletleri Fiyatları

   Turizm Haberleri İlan / kayıt numarası : # 5016 16kez görüntülendi. Temmuz 27, 2019 İlanı verenle iletişime geç

   Otobüs Biletleri Fiyatları AM VAR MI? Bursa'da bilet fiyatlarında geçen seneye göre değişiklik olmadığı bildirildi. İşte firmalara göre değişen bazı ortalama otobüs bileti fiyatları... Bursa - Erzurum: 170 Lira Bursa - Trabzon: 180 Lira Bursa - Antal...

  • Radisson Blu Bosphorus'a yeni genel müdür

   Radisson Blu Bosphorus'a yeni genel müdür

   Turizm Haberleri Güncel İlan / kayıt numarası : # 4931 6kez görüntülendi. Temmuz 27, 2019 İlanı verenle iletişime geç

   Radisson Blu Bosphorus'a yeni genel müdür. Radisson Blu Bosphorus İstanbul’un yeni genel müdürü Tobias Ammon oldu. Otelcilikte 15 yılı aşkın yöneticilik deneyimine sahip olan Ammon, daha önce Arabella Sheraton Grand Hotel Münih Almanya, Dorint Pallas...