Market poşetinden günüllülük esasıyla Turizm Fonu'na büyük fırsatlar çıkar

 • İlan / İçerik Numarası : # 4885 6 kez görüntülendi.
 • Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

Market poşetinden günüllülük esasıyla Turizm Fonu'na büyük fırsatlar çıkar.

Değerli turizm sektörü dostları ve ilgili otoriteleri 24.12.2018 tarihli makalemi hatırlatmak, biraz da bu güncel konulara bağlayarak açmak ve gündeme taşımak istiyorum.

Hatırlatma ile başlayalım;

"Döviz lazımsa dön turizme bak!

Turizm sektörü Türkiye'de yıllar itibariyle öncelikli ve stratejik sektörler arasında olmamıştır. Her kalkınma ve hükümet icraat planlarındaki satırlarda iyi niyet ve temennilerle yer almıştır.

Günümüz dünya ülkelerinde turizmin iş hacmi, birçok sektörün önüne geçmiştir. Ülkelerin ihracat gelirleri içerisindeki payı önemli ölçüde artmıştır. Birçok ülke ihraç kalemlerinde turizm gelirleri yıllar itibarıyla ağırlıklı olarak artmaya devam etmiştir.

Turizm sektörü, uluslararası ekonomilerde önemli gelir kaynağını temsil etmektedir. Birçok gelişmekte olan ülke içinde ana gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Küresel çapta 1,3 trilyon dolarlık iş hacmine dayanan sektörde rasyonel büyüme devam etmektedir. Sektör küresel olarak ortama yüzde 4'lük bir büyüme ile dünya ekonomisinin büyüme performansının üzerinde bir gelişim göstermektedir.

Modernleşme, ulaşım ve iletişim kanallarının çeşitlenmesi, ulaşılabilir olması insanların farklı yerleri, farklı ülkeleri gezme görme merakını arttırmaya devam etmektedir. Turizm ekonomisi de buna paralel olarak sağlıklı büyüme göstermektedir. Turizm, kalkınma ile yakından ilişkilidir ve giderek artan sayıda yeni destinasyon sisteme dahil olmaktadır. Endüstrileşmiş ve gelişmiş ülkelerdeki turizmin bu küresel yayılımı, inşaattan tarıma, telekomünikasyondan birçok ilgili sektöre kadar ekonomik ve istihdam faydaları yaratmıştır.

Turizmin bir ülkenin ekonomik refah ve kültürel gelişmişlik düzeyine katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Turizm sektörü ekonomide itici güç olmasının yanı sıra en önemli özelliği insanlık üzerindeki barış ve kaynaştırıcı özelliğidir.

Biraz da işin ekonomisine ülke özellinde bakalım. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülkelerde dış gelire ihtiyaç vardır. Bu dış gelirler gerek mal gerekse hizmet sektörleri aracılığı ile sağlanır. Turizm birçok ülke için iç kaynaklardan yaratılan katma değeri yüksek bir sektör konumundadır. Bazı ülkelerde GSYH önemli girdilerini oluştururlar ve önemli döviz açığını finanse ederler.

Ülkemizde son 20 yılın rakamlarına baktığımızda;

·Turizm Gelirlerinin GSYH İçindeki payı ortalama yüzde 4,

·Turizm gelirlerinin İhracat gelirlerine oranı ortalama yüzde 20 civarında, son iki yıl olan 2016 ve 2017 de ortalama yüzde 16 ile pay almıştır.

Akdeniz Çanağında ezeli rakiplerimizden İspanya ya baktığımızda turizm gelirlerinin GSYH içerisindeki payı yüzde 11'e dayandığını görüyoruz. İspanya'nın turizm geliri ise 82 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türk turizmi, yarattığı gelirler ile politika ve ilgi eksikliğine rağmen kendi dinamikleri ile büyük başarılara imza atmıştır.

2017 yılında ülkemiz dış ticaret açığı 77 milyar olarak gerçekleşti. 2017 yılında turizm gelirlerinin dış ticaret açığını kapamadaki payı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bugün gelinen noktada ülkenin çok ciddi bir stratejik turizm politikası olsa turizm gelirleri en az 50 milyar dolar olurdu.

Keza ülkemizin turizm gelirleri 2012 yılında 37 milyar dolar idi. Son 5 yılda rasyonel sektör politikaları, stratejik planlar ve öncelikli sektörler arasında olsa idi bugün her yıl ortalama yüzde 7 büyüyen bir yapı ile 47-48 milyar dolar gelire ulaşırdık ve dış ticaret açığını kapama payı yüzde 62 olurdu.

Bunlar yapılsaydı, sizce bugün dövizde yaşanan dalgalanma veya artış bu denli gerçekleşir miydi? İnanın bu dalgalanmanın boyutunu yüksek turizm gelirleri daha aza indirirdi.''

İŞİN ÖZÜNE GELİNCE;

Son altı aydır ekonominin dinamikleri gerek içsel ve gerekse dışsal sosyo-ekonomik faktörlerin etkisi altında kalmaktadır.

Konu yine şoklar etkisi ile döviz açığının oluşturduğu makro ekonomik risklerdir. Bu oluşan risk nedeniyle döviz, borçlanma / dış fon ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Böylelikle dış açık negatif yönde artmaktadır.

Turizm sektörü gelirlerini çıkarırsanız 60-65 milyar dolar civarında bir cari açık oluşuyor. (2018 tahmini rakam)

O zaman yapılacak tek şey rekabette üstünlük sağladığımız, tamamen iç üretim ile hizmet/gelir (net döviz girdisi sağlayan) üreten turizm sektörüne tam destek vermektir.

Bu da STK'ların desteği ve kamunun ana strateji olmalıdır. Bu ancak uzun soluklu iletişim ve tanıtım bütçesi ile gerçekleşebilir.

Bugünlerde en önemli gündem konularından biri market poşetleri konusu, bu konu turizm sektörü ve çevre bilinci ile direkt ilgili ve insanlar üzerinde farkındalık yaratacak bir konu olup doğru kurulanır ve şeffaf, hesap verilebilir yapı kurulursa müthiş bir tanıtım fonu bütçesi yaratılır sonuç ülkeye ve sektöre önemli farkındalık kazandırır.

Market poşetlerine Turizm Bakanlığı çevre bilinci / turizm ilişkili vb logolu baskı tasarlar. Bunlar ilgili tutardan satılır ancak burdan zaten Maliye Bakanlığı pay almayacak (İçişleri Bakanının açıklaması) Sosyal Yardımlar Bakanlığı bu kısmı (büyük) payı alacaktır.

Peki bu payı bu proje ile en az 50 milyar dolar beklenti içerisinde olduğumuz ve bugün kamu otoritesinin son altı aydır döviz ihtiyacı gerekçesi ile gündemin ilk sıralarına aldığı artık önemsediği sektöre aktarsak tüm paydaşlara hizmet etmiş olmazmıyız?

"Eğer istek varsa bir yol vardır"

Einstein

Yayın tarihi: Temmuz 27, 2019 Yayınlayan / Yazan : Şirket Firma Kayıt İlan Verme

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Şirket Firma Kayıt İlan Verme
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar

  • Londra Turizm Fuarı’nda Türkiye standı

   Londra Turizm Fuarı’nda Türkiye standı

   Turizm Haberleri Güncel İlan / kayıt numarası : # 3641 17kez görüntülendi. Kasım 12, 2018 İlanı verenle iletişime geç

   Londra Turizm Fuarı’nda Türkiye standı... Kim bilir oraya kaç kez yatırımcı olarak katılmıştı... Acente oldu... Akdeniz’in en keskin rekabetinde çarpıştı. Değişmeyen sorusu şuydu: - Portekiz, İspanya, Fransa ve Yunanistan kıyıları yerine Türkiye’yi n...

  • Almanya'da Türkiye Rezervasyonları Ekside

   Almanya'da Türkiye Rezervasyonları Ekside

   Turizm Haberleri Güncel (Bodrum) İlan / kayıt numarası : # 2242 15kez görüntülendi. Kasım 6, 2017 İlanı verenle iletişime geç

   Almanya'da Türkiye tatil rezervasyonları satışları ekside almanların en çok tercih ettiği ülkeler hangisi neden Türkiye'yi tercih etmiyorlar sebepleri yorumlar. Almanya'da acente satışları yüzde 3 artrarken, Türkiye satışları iki haneli eksilerden ku...

  • Hindistanlı Turizmciler Turizm Firmaları Antalya'da

   Hindistanlı Turizmciler Turizm Firmaları Antalya'da

   Turizm Haberleri Güncel (Antalya) İlan / kayıt numarası : # 2239 11kez görüntülendi. Ekim 31, 2017 İlanı verenle iletişime geç

   Hindistanlı turizmciler turizm firmaları şirketleri temsilcileri Antalya'ya geldi başkan Türel ve diğer sektör temsilcileri ile buluştu haberler fotoğraflar video. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Hindistan’ın Türkiye için önemli b...